תולדות האינטרנט בקיצור

מדהים באיזו מהירות התפתח כלי תקשורת אלקטרוני. להרבה, בעקר לדור הצעיר, נראה כיום כמובן מאליו.

הכל התחיל רק לפני כ- 50  שנים, בשיאה של המלחמה הקרה בין ארצות הברית לבין ברית המועצות.

היו כבר מחשבים גדולים, מדענים וחוקרים יכלו עכשו לפתח חידושים במהירות אבל כל המידע היה עצור במחשב עליו עבדו.  האתגר הבא היה למצא דרך יעילה, מהירה ובטוחה לחלוק המידע החדש, עם מחשבים אחרים המרוחקים זה מזה.

בתחילת שנות ה- 60'  של המאה העשרים, נוצר צורך חיוני בצבא ארצות הברית, להעביר מידע במהירות בין מרכזי מחשבים שונים באוניברסיטאות הגדולות, על מנת לקבל החלטות גורליות בזמן אמת.  בד בבד נוצר צורך בהגנה על מידע, כלומר, אם יותקף מרכז מחשבים אחד, התוכן יהיה זמין במרכז אחר.

כך נולד רעיון האינטרנט.

הראשונים להשתמש בשרות זה היו הצבא, בתי חולים והספריות גדולות.

בשנת 1965 בוצעה העברת המידע הראשונה בין אוניברסיטה בחוף המזרחי (במסצ'וסטס) לאוניברסיטה בחוף המערבי (קליפורניה), באמצעות קו טלפון. זו היתה הוכחה ראשונה שניתן להעביר קבצי מידע דרך קוי טלפון.

השידור הראשון היה "צולע", אבל הוכיח שעם שיפור הטכנולוגיה של קוי הטלפון – הם יהוו בסיס לרשת שלמה שתוכל להעביר מידע ממקום למקום במהירות עצומה.

הרשת הראשונה שפעלה בהצלחה בין מספר מרכזי אוניברסיטאות במערב ארה"ב,  נקראה ARPANET והחלה לפעול בשנת 1969. מספר המחוברים היה מוגבל והפעלת התקשורת התאפשרה רק על ידי מומחים. כל הטכנולגיה עדין לא היתה ידידותית למשתמש כפי שהיא כיום.

פריצת דרך זו הובילה להרחבת השרות ובשנת 1972 "נולד" גם השימוש באימייל
e-mail = Electronic Mail     [דוא"ל = דאר-אלקטרוני].
הסימן @ [שטרודל] נקבע אז כמפריד בין שם המשתמש [משמאל ל- @ ] לבין החברה שנותנת  שרות אינטרנט למשתמש [מימין ל- @].  אפשר לראות את החלק הנרשם מימין לסימן @ "כבית הדאר" של המשתמש. את שם המשתמש כל אחד בוחר לעצמו, כאשר לבית הדאר יש שם קבוע אותו אנחנו מקבלים מסַפָק השרות שלנו.

gmail,      walla,     yahoo,     013,
smile,     netvision,      012,     bezeqint

ועוד רבים, הם בתי דאר המוכרים לנו, ולכל אחד הרבה משתמשים.

עם הופעת סוגים שונים של מחשבים נוצר צורך בקוד משותף (שפה משותפת) לתקשורת בין המחשבים השונים על מנת לאפשר זרימת מידע בין כולם.

קוד משותף נקרא פרוטוקול. הוקמו ועדות בינלאומיות שיקבעו סטנדרטים ופרוטוקול אחיד לכתיבת תוכנות. זה כמו לקבוע יחידות מידה אחידות, למשל: מטר או קילוגרם שווה אצלנו כמו בכל מדינה אחרת. זאת הכוונה באחידות הבינלאומית בכל הנוגע לתנועת מידע בעולם, שבאמצעות האינטרנט.
.

בשלב זה נעשה השימוש באינטרנט פשוט יותר ולא דרש מומחיות כבעבר.

בסוף שנות ה- 80' ותחילת  ה- 90' היו כבר הרבה אתרי אינטרנט והיה צורך ליצור סטנדרט של שפת כתיבת אתרים כדי לאפשר נגישות לכל. אז נוצר המיזם הידוע www  = World  Wide  Web (בתרגום חפשי: רשת קורים כלל עולמית)  שהוא קידומת לרוב האתרים המוכרים לנו (שנכתבו בצורה האחידה שנקבעה).

כשהופיעו ראשוני המחשבים האישיים PC = Personal Computer   הם תרמו רבות להתפתחות המסחר הבינלאומי ושנים אחדות לאחר מכן, החלו לחדור המחשבים האישיים לבתים הפרטיים.

ספקי שרות לאינטרנט לקהל הרחב הופיעו כחברות מסחריות בשנות ה 90'. באותן שנים נוצרו הדפדפנים (Browser) שהם תוכנות הנמצאות על המחשב האישי ומקשרות בינו לבין אתרי אינטרנט.

העולם מתקדם והמומחים ממשיכים לשכלל את המחשבים, את קוי התקשורת, האתרים ומהירות הגלישה.
בעצם, די מדהים לחשוב באיזו מהירות אנחנו מקבלים מידע מאתרי האינטרנט, שהם כמעט מאגר אין סופי בכל תחום.

המחשבים כבר לא חייבים להיות צמודי-שולחן – נוצרו המחשבים הניידים וגם הם מוזערו לאין שעור.

פעם יכולנו להתחבר לאינטרנט רק בבית בחיבור קווי – ואז הגיע האינטרנט האלחוטי wifi אליו אפשר להתחבר בבית מלון, במסעדה, אצל חברים וכו'..
אם זה לא מספיק, אז יש גם אינטרנט סלולרי מה שהופך כל טלפון-חכם למחשב לכל דבר בכל מקום:  ברחוב, בים, בפארק וגם בחו"ל (כשרוכשים תוכנית
גלישה מתאימה מספק הסלולר שלנו).

רק אנא אל תשכחו להתנתק לפעמים מהמסך, לחלץ העצמות ולאוורר הראש בפארק 😎

Posted in כל המאמרים, כתבות

נושאים באתר

החברים שלי

תגיות