פסולת אלקטרונית

הקידמה מביאה אתה הרבה נוחות כאשר אנחנו יכולים להשתמש בהיצע גדול של מתקנים וציוד שפועלים על חשמל. בכל שנה מתחדשת הטכנולוגיה ומביאה איתה מכשירים יותר מתקדמים שמיוצרים מחומרים רבים שחלקם רעילים כאשר הם נמצאים בטבע בצורה חופשית וטבעית ורק התרכובות שלהם יחד יכולות לשמש אותנו למטרת ייצור מוצרים חדשים לגמרי כדי ליהנות מהם במכשיר אלקטרוני שהם חלק מהרכיבים שלו. הרכיבים הרבים הופכים להיות זעירים יותר משנה לשנה אבל עדיין הנוכחות שלהם הופכת כל מכשיר כזה לאוסף של חומרים רעילים שיש להטמין בצורה בטוחה ומוגנת כך שלא יגרמו נזק נוסף, וגם כדי למחזר מהם כמה שיותר כדי לחסוך עלויות וכדי שלא ילכו לאיבוד כשהם יכולים לשמש לצורכי ייצור נוסף.

הבעייתיות של מכשירים אלקטרונים שסיימו את תפקידם

לכל מכשיר אלקטרוני יש תאריך תפוגה ואם יש צורך לעבור למכשיר המתקדם הבא הוא מסיים את תפקידו ויש לדאוג להטמנתו כראוי, בגלל החומרים שנמצאים בו. זה כולל מחשבים, טלפונים ומכשירי חשמל כמו טלוויזיה ואבזרים שמשמשים אותנו במטבח ובכל מקום במשרד ובבית. כל המתקנים האלה מיוצרים בימינו מחומרים מתקדמים שחלקם נחשב לפסולת מזהמת ורעילה כאשר מפרקים את המכשירים וכאשר מנסים לטמון אותם באתרי הטמנה, ולכן הם אינן מצייתים לחוק שמחייב לא לזהם את מאגרי המים ואת האדמה בחומרים רעילים, משום שהם אינם מתפוגגים ואינם נעלמים משרשרת המזון. הם ממשיכים להרעיל את המים והאדמה ולפעמים את האוויר ולכן התוצאות של השלכת פסולת כזאת לאתרי פסולת רגילים ללא טיפול מיוחד הן פשוט חוסר טיפול מיוחד במכשירים אלה ולכן תמיד עדיך לבצע מיחזור פסולת אלקטרונית בצורה מקצועית.

מהי פסולת אלקטרונית ומהי מכילה?

פסולת אלקטרונית מוגדרת כציוד או מכשירים שכבר יצאו משימוש בגלל חוסר נחיצות או תפקוד והם פועלים לפי התקנים באירופה במתח חשמלי עד גובה מסוים, ישיר או בזרם חילופין. אלה המכשירים שמתאימים להגדרה זאת ויש לדאוג למחזור ולהטמנה שלהם מבלי להזיק לסביהה, משום שהם כוללים חומרים כמו: עופרת, כספית, קדמיום, בריליום, בדיל, סלניום, קדמיום ועוד הרבה מתכות וחומרים שונים שנוספו לצורך עיכוב בעירה או מטרות אחרות. מכשירים אלה יכולים להימצא לא רק בבתים אלא גם במשרדים ובארגונים ציבוריים ולכן יש לדאוג לסילוק שלהם בצורה מסודרת, במיוחד כאשר מדובר בכמויות גדולות. לסילוק פסולת כזאת יש מרכזים מיוחדים שנקבעו בדרך כלל במקומות מסוימים ויש גם חנויות וחברות שמציעות פינוי פסולת אלקטרונית ברכישת כל מכשיר אלקטרוני חדש. ככל ששטח ישראל קטן יותר כך גם גדלה הבעיה ויש למצוא לה פתרונות אחרים ולא רק בהטמנה.

מחזור פסולת בטוח ונכון

המחזור הבטוח והנכון הוא לאסוף ציוד אלקטרוני ישן, לפרק אותו לרכיבים שלו ולנצל כמה שיותר מהם לשימוש חוזר, זה לאחר שמצילים מהם כמה שיותר מידע. זה יכול להיעשות בצורה מאורגנת בארגון שרוצה להיפטר כך מכל הציוד שלו תוך כדי שמירה על אבטחת מידע ולא להפקיר אותו ברשות הרבים. כך שבמקום להשליך מחשבים ישנים מפרקים אותם, מצילים את המידע מהכוננים, לוקחים כמה שיותר חומרים ורכיבים שאפשר למחזר בתעשיות שונות וזה כולל מכשירים חשמליים ולא רק מחשבים. את החומרים האלה אפשר להפיק באמצעים מתקדמים בבתי זיקוק שמתמחים בחילוץ מתכות ויסודות כימיים שונים על מנת למחזר אותם בשימוש נוסף. מלבד חיסכון בעלויות של שימוש בחומר ממוחזר אפשר בצורה כזאת לחסוך בשימוש בכמויות נוספות של חומרים אלה על ידי החזרה של חומרים אלה למחזור. את המחזור והזיקוק של החומרים האלה אפשר לעשות בצורה בטוחה רק במקומות מסוימים ואיסוף ציוד אלקטרוני ישן על ידי חברות מורשות לכך.

 

Posted in כל המאמרים, כתבות

נושאים באתר

החברים שלי

תגיות