היסטוריה של מחשבים


מקור השם "מחשב"    Computer

משמעו לְחָשֶב  <<< Compute = calculate

המחשבים הראשונים בהיסטוריה היו האנשים בעצמם.  ראשוני עושי החישובים היו דוקא הנשים, שתפקידן היה לִמְנות ולסכם פעולות שחזרו על עצמן באופן קבוע. עבודה מונוטונית כגון זאת, החוזרת על עצמה, יכולה להביא לשעמום, אדישות ומכאן הדרך קצרה לטעויות.

לכן, מאז ומעולם חיפש האדם מכשיר שיבצע את החישובים המונוטוניים במהירות ובדיוק רב יותר.
המכונה המחָשֶבֶת הראשונה היתה החשבוניה  (Abacus  – מקור המלה ביוונית) שהמצאתה מיוחסת לבבלים ולסינים. החשבוניה הראשונה עליה קיימות עדויות, היא מ- 300 לפני הספירה בערך. יש הטוענים שהבבלים קדמו לסינים.
באמצעות החשבוניה בוצעו פעולות של חיבור וחיסור במהירות ודייקנות רבה. פעולות כמו כפל וחילוק
עדין בוצעו באיטיות.  חשבוניות עדין נמצאות בשמוש במזרח הרחוק והן דומות יותר לגירסה שבתמונה משמאל.

חשבוניה

חשבוניה במזרח הרחוק

התפתחות גדולה חלה כאשר פיזיקאי סקוטי בשם ג'ון נפייר (John Napier)  בנה מתקן משוכלל יותר בסוף המאה ה-16 ותחילת המאה ה- 17. החשבוניה שלו נקראת "עצמות נפייר"  (Napier Bones)והיא יכלה לבצע בקלות פעולות של כפל וחילוק ואף הוצאת שורש ריבועי.

עצמות נפייר

"עצמות נפייר" הובילו ישירות לבנית סרגל-החישוב הראשון בשנת 1632.

סרגל חישוב

כעשר שנים לאחר מכן, בנה הפיסיקאי הצרפתי הצעיר, בלז פסקל (Blaise Pascal) , מכונת חישוב מכנית שפעלה על עקרון של גלגלי שיניים. המכונה של פסקל היוותה בסיס לכל מכונות החישוב שפעלו עד שהגיעו מכונות החישוב האלקטרוניות.

בשנת 1801 צרפתי נוסף בשם ז'אקרד (Joseph Marie Jacquard) עשה עוד צעד קדימה בשיטות חישוב כשהניח היסוד לכרטיסי הניקוב Punched Cards .  הכרטיסים המנוקבים של ז'אקרד היו עשויים עץ. הכרטיסים המנוקבים בנייר היו תולדה של המצאה זו.

כרטיס ניקוב

בשנת 1820 החל מתמטיקאי אנגלי בשם צ'ארלס באבז' (Charles Babbage) לבנות מכונת חישוב שנקראה "מנוע הפרשים"  Difference Engine . המכונה נועדה לבצע פעולות מתמטיות כמו טבלת לוגריטמים. מסיבות תקציביות, בּאבּז' לא הצליח לסיים בנית המכונה הזאת. הוא לא נואש ובשנת 1837 כבר תכנן משהו מתקדם יותר – המנוע האנליטי –  (Analitic Engine)  . היחידה הזאת תפסה חלל של חדר ענק ואותה היה ניתן לְתַכְנֶת באמצעות כרטיסי הניקוב של ז'אקרד הצרפתי.
למכונה הזאת כבר היתה יחידת זכרון ויחידת עבוד נתונים –
Memory + CPU (central processing unit).

כותבת התכניות הראשונה, היינו  מתכנתת,  היתה עדה ביירון Ada Byron., בתו של המשורר ביירון.

פריצת דרך נוספת חלה כאשר בשנת 1890 צריך היה לבצע מפקד אוכלוסין בארצות הברית שאוכלוסייתה כבר אז היתה עצומה. המימשל הכריז על פרס למי שימציא מכונה שתשכלל את הספירה.
הרמן הולריט (Herman Hollerith) היה הזוכה בעבור המצאתו של קורא הכרטיסים על בסיס המכונה של פסקל וכרטיסי הניקוב של ז'אקרד. הוא הניח היסוד ליחידות קלט / פלט במחשב (קליטת נתונים ופליטת תוצאות).

הולריט  Hollerith  הקים חברה בשם TMC שלימים הפכה ל  IBM הידועה !!!
IBM =  International Business Machines
חברת IBM המשיכה בפִּתוח מחשבים לניהול חשבונות ומלאי, בעבור חברות גדולות.

דרישות הצבא האמריקאי לבצוע חישובים מדעיים מורכבים, הביאו לתאוצה בפיתוח מחשבים.
המחשב הממשי הראשון   Mark I נוצר בשיתוף של אוניברסיטת הרברד Harvard עם חברת IBM.
הוא שקל 5 טון, הכיל 800 ק"מ של כבלים, תפס חדר באורך 17 מטר בגובה 2,8 מטר ונצרך למנוע חשמלי של 5 כ"ס . . .   כאן גם החלו מתפתחות שפות תיכנות.

לימים הוחלפו הכבלים במעגלים מודפסים, טרנזיסטורים וקָבָּלים, וממדי המחשבים מוזערו.

לקראת ובזמן מלחמת העולם השניה, בנו הגרמנים, בסיוע קונרד צוסה  Konrad Zuse מחשב סודי, שכונה אֶניגמה (Enigma)  = תעלומה.
הגרמנים היו בטוחים שאת הקודים של אניגמה לא יוכל שום גורם לפצח. זה כמובן העמיד אתגר עצום למדינות המערב האחרות. המחשבים של צוסה Z1  Z2  Z3  היו הראשונים שנשלטו על ידי תוכניות שאוחסנו על גבי סרט.

ראשונים היו הפולנים, אחריהם האנגלים והאמריקאים שהתאמצו לפצח את הקודים של אניגמה, עובדה שהאיצה את סיום המלחמה.
האיש שפיצח ממש את "אניגמה", היה המתמטיקאי הבריטי אלן טיורינג Alan Turing. למרבה הצער, עם סיון המלחמה הוא הואשם בהומוסקסואליות, נידון לשנתיים מאסר או לחלופין יכול היה לבחור בטיפול הורמונלי "לתקן את הסטיה". הוא בחר בטיפול, שגרם לו סבל רב, ואז, בטרם מלאו לו 42 – התאבד.

עד סוף שנות ה- 50', היה מחשב מוצר יחודי, שיוצר בעבודת יד בחסות אוניברסיטאות או המימשל.
משנת 1955 תפסה IBM וחברות הבנות שלה, מקום ראשון במכירת מחשבים והיתה החברה הדומיננטית בתחום.

עם המצאת "המעבד הזעיר"  Microprocessor התפתחו המחשבים הקטנים, האישיים.
IBM  שכרה את שרותיה של חברת מיקרוסופט  Microsoft   שתספק את התוכנות עבור המחשבים האישיים הראשונים, שיצאו לשוק בשנות ה- 70'.  חברת מיקרוסופט גדלה במהירות עצומה ובשנת 2000  שווי נכסיה בשוק היו פי 2 משל חברת IBM.

המחשבים האישיים הראשונים היו יקרים מאד, בעלי נפח זכרון נמוך, צגים ירודים וכמעט ללא התקנים חִצוניים. תוך 2 עשורים ירד מחיר מחשב אישי ב- 400% בד בבד עם שיפור עצום ביכולות שלו.
חלקי המחשב מוזערו עוד יותר וכך נולדו המחשבים הניידים, אותם ניתן לטלטל לכל מקום.

לקראת סוף המאה העשרים, כבר "נולדו" מחשבי כף יד, המפורסם מביניהם היה הפאלם Palm. בתחילת המאה העשרים-ואחת הופיעו מכשירים עם טכנולוגיות חדשניות, וכך אנחנו מחזיקים בכף ידנו טלפון בעל מסך מגע שמשמש בו זמנית גם מחשב לכל דבר – טלפון חכם קראנו לו,  Smartphone

Posted in כל המאמרים, כתבות

תגובה אחת

  1. מאת Daniel :

    אני חושב שהיה שווה להוסיף את ההיסטוריה של החשמל להצטלבות עם עולם המחשבים והחישובים.

    נ.ב כתבה מהממת.

נושאים באתר

החברים שלי

תגיות